Često postavljana pitanja
Sve informacije na jednom mjestu
- Zašto sam pod ovrhom?
Ako ste podigli kredit koji ne možete plaćati, ili dugo niste platili neke račune jer nemate dovoljno novca – naći ćete se pod ovrhom. Ovrha je prisilna naplata neke osobe, banke ili kompanije kojima ste dužni („vjerovnik”).
- Što je blokada računa?
Ako se vjerovnik ne može naplatiti jer na vašem računu nema dovoljno sredstava, račun će vam biti blokiran i ostaje tako sve dok se dug, zajedno sa svim troškovima, u cijelosti ne naplati.
- Zaštićeni račun
Kad vam je račun blokiran, u FINI možete otvoriti zaštićeni račun kako bi vam vjerovnik mogao uzeti samo zakonski dopuštenu ¼ prosječne plaće ili više ako su vam primanja iznad prosječne plaće.
- Znači li ovrha nužno i blokadu računa?
Ako na računu imate dovoljno sredstava, vjerovnik se samo naplati. Ako nemate dovoljno sredstava da se dugovanje naplati u u cijelosti, blokiraju vam se svi aktivni računi koje imate u bankama.
- Kako saznati tko me je ovršio?
Ako su vam računi blokirani, a ne znate tko vas je ovršio, iznos niti strukturu duga, sve to možete saznati putem sustava eBlokade, gdje možete vidjeti i sve ovršne isprave.
- Što je HROK?
HROK je nekada bio poznat kao kreditno izvješće HROK-a, DOR ili „crna lista”. Sada je, eto, OSR (Osnovni sustav registra), a HROK d.o.o. je zapravo društvo koje registrom upravlja. Hrvatski registar obveza po kreditima objedinjuje sve vaše financijske informacije: obveze po kreditima, kreditnim karticama, minusima po tekućem računu te koliko ih uredno plaćate, a dostupan je svim bankama koje posluju u Hrvatskoj.
- Jesu li ovrhe zakonite?
Ovršni zakon je pravna podloga za prisilnu naplatu i opisuje prava i obveze vjerovnika i dužnika. No, kao i pravni sustav u Hrvatskoj, pun je „rupa” i specijalnih slučajeva.
- Može li se ovrha osporiti?
Ovrha se može osporiti ako reagirate istog trena kad dobijete obavijest o ovrsi. Kasnije je to jako teško jer je proces značajnim dijelom automatski i sve ide po inerciji.
- Kako se pokreće ovrha?
Ovrha se može pokrenuti putem sustava eOvrhe ili dolaskom u poslovnicu FINE. Postupak uključuje troškove javnog bilježnika, FINE, odvjetnika, suda i zateznih kamata, koje rastu trajanjem ovrhe.
- Prodaja nenaplaćenih potraživanja
Banke, telekomi, kartičari i ostali vjerovnici mogu prodati vaše dugovanje nekoj od agencija za otkup i naplatu potraživanja koje su aktivne na hrvatskom tržištu (EOS Matrix, B2 Kapital, Svea Ekonomi, Prima Solvent,…)
Agencija tada preuzima sva potraživanja, instrumente naplate, drugim riječima – sad ste dužni novom vjerovniku na kojeg su prešla sva prava. To nije nužno loše za dužnika, jer je s agencijom lakše stupiti u kontakt i postići dogovor o načinu i visini otplate duga.
- Ovrha na plaću
Ako vjerovniku potpišete dokument koji se zove „Izjava o zapljeni”, ovrha više ne mora ići preko FINE. Vjerovnik Izjavu dostavlja poslodavcu, koji je dužan po njoj postupiti, jer se u protivnom vjerovnik može naplatiti od poslodavca.
- Ovrha na nekretnini
Ako se vjerovnik ne uspijeva naplatiti ovrhom sredstava s vaših transakcijskih računa, promijenit će sredstvo ovrhe i pokušati vam uzeti nekretninu. Ovo je dugotrajan postupak, no može dovesti do prodaje vaše nekretnine na dražbi.
- Osobni stečaj potrošača
Postupak stečaja potrošača ima za cilj poštenog potrošača osloboditi od obveza koje preostanu nakon unovčenja njegove imovine i raspodjele prikupljenih sredstava vjerovnicima.
Postupak stečaja potrošača može se otvoriti samo ako je potrošač nesposoban za plaćanje, a smatra se nesposobnim ako najmanje 90 dana uzastopno ne može ispuniti jednu ili više dospjelih novčanih obveza u ukupnom iznosu većem od 4000 eura (30.000,00 kn) (čl. 5. st. 3. ZSP).
Uz navedeno, da bi se osoba smatrala potrošačem, ona:
– ne smije imati više od 20 vjerovnika,
– njene obveze iz obavljanja djelatnosti ne smiju prelaziti iznos od 13500 eura (100.000,00 kn),
– ne smije imati obveze iz radnih odnosa koje proizlaze iz obavljanja djelatnosti,
– ne smije biti pokrenut stečajni ili predstečajni postupak (čl. 4. st. 3. ZSP).
- Je li BeOn financijsko savjetovanje za mene?
Je – ako ste blokirani ili imate neurednu kreditnu povijest koja vas sprječava u realizaciji kredita. Nije važno imate li uvjete za reprogramiranje dugova ili ih tek planirate steći, dobro je znati kako stojite i što možete napraviti.
Namijenjeno je i onima kojima prijeti prelazak dugovanja u blokadu računa.
Ukratko, svima koji žele objediniti svoje financijske obveze i staviti ih pod kontrolu i razmišljaju kako ispregovarati povoljnije uvjete za svoje trenutne financijske obveze.
- Mogu li reprogamirati dugovanja ako sam ovršen, blokiran, na crnoj listi?
Ako ostvarujete osnovne uvjete (redovan posao sa stalnim primanjima ili mirovina) i ako vaša ukupna kreditna sposobnost nadilazi ukupna zaduženja, možete napraviti reprogram.
- Već ste probali napraviti reprogram obveza, ali nije uspjelo
Neuspjeh u jednoj banci ne znači neuspjeh u svim bankama. Bitno je kvalitetno napraviti sve potrebne korake u pripremi reprograma i odabrati pravu banku za pravi problem. BeOn ima dugogodišnji profesionalan odnos sa svim bankama na hrvatskom tržištu, i zaista dobre rezultate – za sve naše korisnike, ali i partnere.
- Kako ću vas platiti?
Dok vas ne deblokiramo, ne morate platiti ništa, mi se naplaćujemo nakon obavljenog posla. Na nama je sav rizik i trošak postupka, a ako vas uspijemo deblokirati, trošak će vam biti poznat na početku procesa. Cijena usluge ovisi o iznosu realiziranog kredita i o tome je li potrebno angažirati naša financijska sredstva da bi vas deblokirali. U 95 % slučajeva to MANJE od ušteda koje ćemo ispregovarati za vas.
- Što ćete vi napraviti, i zašto ja to ne mogu sam?
Mi smo licencirani kreditni posrednici, s dugogodišnjim iskustvom rada u bankarskom sustavu. Posao nam je znati i pratiti sva pravila i regulativu oko odobravanja kredita pa znamo točno kako pripremiti predmet koji će odmah biti odobren. Ako to pokušate sami, a ne znate dovoljno o bankarskim procesima, može vam se dogoditi da vas odbiju, a kad vas banka jednom zabilježi kao odbijene, svaki budući pokušaj bit će automatski odbijen – čak i preko posrednika.
- Koliko koštaju vaše usluge?
Sve ćemo vam reći nakon procjene vaše kredite sposobnosti. Mi sve radim otvoreno i transparentno: cijena ovisi o visini glavnice kredita i najčešće je između 650 – 1.700 EUR (4.950 do 12.950 kuna) s PDV-om. Iznos koji je u 95 % slučajeva višestruko manji od onoga što vama uspijemo uštedjeti svojom intervencijom.
Mogući su i neki dodatnih troškovi ako vašu blokadu zatvorimo našom linijom financiranja.
Sve troškove saznat ćete odmah nakon besplatne analize – i oni se ne mijenjaju tijekom postupka. Na samom početku procesa dobivate našu pisanu ponudu. Kako vam kažemo – tako će i ostati.
- Što mi treba za besplatnu analizu?
Nakon prvog kontakta, pribavite nam:
- Platne liste, odnosno odreska od mirovine za prethodna tri mjeseca.
- Očevidnik o redoslijedu plaćanja s obračunatom kamatom – OSOP-SN (FINA).
- Obrazac NIO, stanje isknjiženih obveza (FINA).
- Presliku osobne iskaznice.
- Promete po redovnom tekućem i zaštićenom računu (ako ga imate otvorenog) za prethodnih 6 mjeseci.
- OSR Izvješće (dobit ćete pisane upute kako ga zatražiti).
- Ispunjen i potpisan obrazac punomoći (potrebno zbog GDPR-a, kontakata s vjerovnicima u cilju utvrđenja točnog stanja duga te postizanja nagodbi, kao i za komunikaciju s poslovnom bankom).
- Koji uvjete morate zadovoljiti?
Morate imati redovna primanja, biti zaposleni na neodređeno vrijeme ili u mirovini.
- Što mi sve treba za postupak?
Prikupite i pošaljite nam:
- Platne liste, odnosno odreska od mirovine za prethodna tri mjeseca.
- Očevidnik o redoslijedu plaćanja s obračunatom kamatom – OSOP-SN (FINA).
- Obrazac NIO, stanje isknjiženih obveza (FINA).
- Presliku osobne iskaznice.
- Promete po redovnom tekućem i zaštićenom računu (ako ga imate otvorenog) za prethodnih 6 mjeseci.
- OSR Izvješće (dobit ćete pisane upute kako ga zatražiti).
- Ispunjen i potpisan obrazac punomoći (potrebno zbog GDPR-a, kontakata s vjerovnicima u cilju utvrđenja točnog stanja duga te postizanja nagodbi, kao i za komunikaciju s poslovnom bankom).
Na osnovi ovih dokumenata možemo vam točno reći što možemo, a što ne, te koliko će to trajati.
Ako bi radije prvo porazgovarali s nama, pošaljite nam svoje podatke ili nas nazovite na 014844877.
- Što vi točno radite u postupku?
U vaše ime pregovaramo s vjerovnicima o visini duga i pokušamo ga smanjiti koliko god je moguće, a zatim vam tražimo potencijalnog kreditora. Novim kreditom podmirimo sve vaše dugove, pa vam ostane samo jedan kredit s ratom koju možete uredno otplaćivati iz redovnih primanja.
- Koliko traje postupak deblokade računa?
Prema našim dosadašnjim iskustvima, postupak deblokade traje najviše do 2 mjeseca, ako sve ide kako treba. Najduži postupak, od 260 slučajeva prošle godine, trajao je 3 mjeseca.
- Možete li mi garantirati uspjeh?
Uspjeh ovog postupka prvenstveno ovisi o vama, vašoj trenutnoj kreditnoj sposobnosti, te o tome ispunjavate li osnovne uvjete – ako je sve to u zadovoljavajućim parametrima, sigurno vam možemo pomoći.
- Ako imate još neko pitanje
Slobodno ga pošaljite na [email protected] ili nas nazovite na 014844877 od 8 do 16:30 sati od ponedjeljka do četvrtka, a petkom od 8 do 14 sati.